Kamishibai w Kostrzy

Kolejne zajęcia będące częścią tegorocznego Tygodnia Bibliotek odbyły się 7 maja w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kostrzy. Bibliotekarki odwiedziły uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Punktem centralnym zajęć był wiersz Juliana Tuwima ,,Lokomotywa”,  przedstawiony za pomocą teatrzyku kamishibai. Taki teatrzyk stanowi liczącą setki lat, absolutnie wyjątkową, technikę przekazu opowieści, ponieważ historię przedstawia się czytając tekst z ostatniej strony kart, podczas gdy z przodu teatrzyku widownia widzi ilustracje pasująca do tekstu, którego słuchają. Wzbudza to ciekawość młodszych i starszych odbiorców oraz pomaga dzieciom zaangażować się w słuchaną treść.

Nie lada atrakcją było więc, gdy dzieci dowiedziały się, że po wysłuchaniu wierszyka będą miały okazję stworzyć swój własny teatrzyk kamishibai! Ich zadaniem było wykonanie kart do teatrzyku na podstawie wiersza ,,Abecadło” autorstwa Juliana Tuwima. Każda z wyznaczonych wcześniej grup za pomocą kolorowych farb, pędzli, wałków i gąbeczek stworzyła piękne obrazy, które razem wizualizowały  znany wiersz Tuwima.

   Nie był to jednak koniec zajęć! Po ukończeniu swoich prac dzieci znów usiadły w kole i odpowiadały na pozwalające im „puścić wodzę wyobraźni” pytania dotyczące wysłuchanych wcześniej wierszy. Opowiadały o tym, co zabrałby ze sobą na wycieczkę lokomotywą Juliana Tuwima, i co włożyłyby do wagonów mogących pomieścić „sześć fortepianów” oraz ,,słonia, niedźwiedzia i dwie żyrafy”.

Podsumowaniem  dzisiejszych warsztatów była przygotowana i przedstawiana przez uczestników drama. Zadaniem dzieci było pokazanie za pomocą swojego ciała literek. Zabawy i śmiechom nie było końca, serdecznie dziękujemy za miło spędzone zajęcia!

Polecane artykuły

Back to top button