Teatrzyk Kamishibai “KOT W BUTACH”

Z zewnątrz niepozorna "drewniana skrzynka" z bajeczną mocą

Witaj w krainie KAMISHIBAI !

Kamishibai to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania.

Zapraszamy do wysłuchania baśni „Kot w butach” w wykonaniu Pań Elżbiety Gadula oraz Mileny Alemanni

Co to jest kamishibai ?

Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w “drewnianej skrzynce”. Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę.

Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai – drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.

ZRÓB TO SAM !

Kupno Kamimshibai to nie jest tani interes. Sam teatrzyk to cena ok.100 zł, a natomiast cena kart do jednej bajki to koszt w granicach 50 zł.

Można jednak pokusić się o alternatywne rozwiązanie i spróbować samodzielnie wykonać zarówno teatrzyk, jak i karty, do czego zachęcają panie bibliotekarki.

Ciekawe pomysły i wasze realizacje ( wraz z opisem autorstwa ) prosimy o wysłanie w formie udokumentowanej zdjęciami na adres biblioteka@strzegom.pl zostaną one zaprezentowane na łamach naszych stron.

ZACHĘCAMY I ZAPRASZAMY DO ZABAWY

Kamishibai z Wydawnictwa RISPRINT