Stowarzyszenie Za Horyzont – profilaktyka raka piersi

Biblioteka Publiczna w trosce o zdrowie kobiet zorganizowała warsztaty dotyczące profilaktyki raka piersi oraz ważnej dla wszystkich – świadomości badań okresowych. Miałyśmy przyjemność, gościć przedstawicielki Stowarzyszenia Za Horyzont – Sylwię Witkę i Olgę Rumplewicz-Słapę.

Panie wysłuchały prelekcji na temat badań profilaktycznych, konieczności ich systematycznego wykonywania, czynników ryzyka oraz dobierania prawidłowo biustonoszy. Prelekcja została uzupełniona częścią praktyczną, gdzie uczestniczki miały okazję, zapoznać się z technikami samobadania piersi.  Na szczególną uwagę zasługuje możliwość zbadania i obserwacji  nowoczesnych modeli: piersi zdrowej oraz zaatakowanej chorobą nowotworową.

Dziękujemy za te niezwykle istotne warsztaty, które miały na celu podniesienie poziomu świadomości oraz zachęcenie kobiet do badań profilaktycznych, a zwłaszcza samobadania.

Pamiętajmy, że profilaktyka pozwala zmniejszać ryzyko zachorowania na raka w przyszłości.

Jak się badać samodzielnie? Każda kobieta powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi! Badanie to składa się z oglądania piersi przed lustrem oraz badania ich dotykiem. Niepokój powinny budzić takie obawy jak:

– zmiany wielkości lub kształtu jednej z piersi,

– krwawienie lub inny wyciek z brodawki sutkowej,

– dołki, zaciągnięcia albo owrzodzenia skóry na piersi wszelkie wyczuwalne zgrubienia lub guzki w piersi lub pod pachą, obrzęk ramienia.

Samobadanie najlepiej przeprowadzać regularnie w 1. dniu po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u kobiet po menopauzie. Raz w roku z kolei takie badanie powinien wykonywać lekarz rodzinny, ginekolog, chirurg lub onkolog.

Stowarzyszenie  Za Horyzont:

– uczymy samobadania piersi,

– zachęcamy do badań profilaktycznych,

– edukujemy na temat wsparcia osób z chorobą nowotworową,

– promujemy zdrowy styl życia.