Warsztaty z ceramiki, z Zuzanną Bogacką-Dżalik

9 maja 2023 r.  w Bibliotece Publicznej, w Strzegomiu odbyły się warsztaty ceramiczne, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola Publicznego  nr 3 „Zielony Zakatek” –  grupa „Leśne skrzaty”. Warsztaty te przeprowadzone były przez Panią Zuzannę Bogacką-Dżalik – założycielką Manufaktury Ceramiki Design Studio Li.

Na samym początku spotkania, Prowadząca opowiedziała przedszkolakom o właściwościach gliny, o drodze, jaką muszą przejść produkty, aby stały się pięknym kolorowym wyrobem oraz dużo uwagi poświęciła wrażliwości artysty i sztuce. „Leśne skrzaty”, pełne zapału, przystąpiły do wykonywania pięknych glinianych serduszek dla mam z myślą o zbliżającym się Dniu Matki. Następnie, każdy z przedszkolaków mógł stworzyć kompozycję, o dowolnym kształcie: torebkę, kubek,  podstawkę, tacę czy samolot. Wykonane prace, Prowadząca zabrała ze sobą do pracowni, żeby je wypalić. Rękodzieła wrócą do dzieciaczków tuż przed Dniem Matki.

Efektem pracy, chęci i talentu małych uczestników zajęć, były nie tylko powstałe  serduszka i figurki. Zysk z udziału w warsztatach można mierzyć również w kategoriach niematerialnych. Praca z gliną wpływa korzystnie na harmonijny rozwój dzieci. Wałkowanie, ugniatanie i formowanie gliny doskonale wspiera rozwój małej motoryki dziecięcych dłoni i wyśmienicie przygotowuje do nauki pisania. Te doświadczenia sensoryczne znakomicie stymulują układ nerwowy i pozytywnie wpływają na świadomość ciała.

Założycielka Manufaktury Ceramiki Design Studio Li. Choć ima się wielu zajęć, ma wiele pasji i zainteresowań, to najwięcej satysfakcji sprawia jej prowadzenie zajęć artystycznych. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Sztuki Zintegrowanej Plastyka – Muzyka, posiada również uprawnienia pedagogiczne. 

Polecane artykuły

Back to top button