Warsztaty czytelnicze z Magdą i Arturem Maciakami

9 maja 2024 r. w ramach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej  odbyły się warsztaty czytelnicze z Magdą i Arturem Maciakami, w których udział wzięła klasa I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej  nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu.

W trakcie warsztatów pierwszoklasiści poznawali różne nazwy zawodów, m.in. związane z powstawaniem książki, dowiedzieli się na czym polega praca pisarza, redaktora. Uczniowie chętnie rymowali, bawili się słowem i poznawali związki frazeologiczne, a także z zaangażowaniem odpowiadali na pytania autorów. Z zaciekawieniem słuchali opowieści na temat procesu powstawania książek. Dzieci rozwijały umiejętność słuchania i czytania. Na koniec z kuleczkowej masy piankowej tworzyli różne wariacje.

Celem warsztatów było rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, rozbudzania zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie umiejętności nazywania pojęć.

Magdalena Maciak

Polonistka, redaktorka, dziennikarka, pisarka. Była redaktor naczelna pism edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – „Kumpel” i „Victor”. Prowadzi warsztaty promujące czytanie ze zrozumieniem. Współpracuje z instytucjami chroniącymi prawa dziecka. Autorka serii książek „Czytam, rozumiem i wiem”, scenariuszy komiksów, współautorka „Odlotowej Sąsiedzkiej Agencji Detektywistycznej”, „Świątecznych opowieści zwierzaków” i „Magicznych świąt Małgosi”.

Artur Maciak

Dyplomowany instruktor grup teatralnych, dziennikarz, poeta, autor poradników oraz opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży. Długoletni współpracownik „Cogito” (pisma edukacyjnego dla młodzieży licealnej) i aktor Teatru Lalek „Czarodziej”. Gra na gitarze, komponuje utwory w nurcie muzyki eksperymentalnej.