Walizka pełna książek 2023 – spotkanie z Joanną Jagiełło

12 października 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kostrzy, w ramach projektu „Walizka pełna książek: ważne sprawy dziewczyn i chłopaków” odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło – pisarką, autorką powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W spotkaniu brała udział młodzież z klas: IV – VI.

Podczas spotkania autorka  opowiadała o swojej największej pasji, czyli o pisaniu, ale także o niezwykłych historiach, które zainspirowały ją do napisania kolejnych książek. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali pisarki, a następnie zadawali pytania, na które pani Joanna udzielała wyczerpujących odpowiedzi.

Walizka pełna książek: ważne sprawy dziewczyn i chłopaków. To projekt promujący czytelnictwo i literaturę skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat, zamieszkujących tereny Dolnego Śląska o małym potencjale kulturalnym i znacznie oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego.
Realizowany jest wraz z bibliotekami gminnymi i szkolnymi od 2021 roku przy współpracy wydawców  i wybitnych twórców literatury dziecięco-młodzieżowej. W latach 2004-2021 projekt nosił tytuł „Z książką na walizkach”.

Joanna Jagiełło – autorka powieści dla młodzieży, dorosłych i dzieci, a także wierszy i opowiadań. Ukończyła studia na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładała językoznawstwo na UW, pracowała jako nauczycielka angielskiego w gimnazjach i liceach, jako dziennikarka współpracująca z czasopismami „Perspektywy” oraz „Cogito” i redaktorka podręczników do języka angielskiego. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Kawa z kardamonem” została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011 i nagrody Donga oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Książka zapoczątkowała poczytną „Serię kawową”, a po niej pojawiły się inne powieści, chętnie czytane i nagradzane. Za „Jak ziarnka piasku” otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY „Książka roku 2018”, powieść została też wpisana na listę White Ravens (Białe Kruki) 2018. Jest trzykrotką laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lindgren. Jej największą pasją jest pisanie, ale w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze i komponuje.