Ałbena Grabowska – relacja ze spotkania autorskiego

Na zaproszenie biblioteki, w piątkowe popołudnie 27 maja br. przyjechała do Strzegomia jedna z najbardziej popularnych i cenionych powieściopisarek  Ałbena Grabowska, która swoje niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom.  Z wykształcenia jest lekarką, doktorem nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii. Autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Napisała 26 książek, gdzie rozpiętość gatunkowa jest naprawdę imponująca: bajka terapeutyczna, powieść psychologiczna, powieść obyczajowa, kryminał, dystopia dla młodzieży, cykl powieściowy obejmujący trzy gatunki literackie: romans historyczny, powieść awanturnicza, thriller szpiegowski, libretto do musicalu „Pora Jeziora”.

Pani Ałbena opowiedziała o kulisach powstawania książek, skąd czerpie inspiracje przy kreowaniu swoich wyrazistych i emanujących siłą, i hardością ducha postaci kobiecych, o popularyzowaniu rodzimych dziejów, z taką ważną historią Polski w tle. Nie mogło zabraknąć, poruszenia wątku o powstawaniu słynnej sagi „Stulecie Winnych”, zekranizowanej przez Telewizję Polską. Precyzyjnie opowiedziała, dlaczego w tok powieści wplecione są tak znamienite osobistości jak: Jarosław Iwaszkiewicz, Janusz Korczak czy Stanisław Lilpop. Nawiązała również do atmosfery, jaka panowała na planie serialu telewizyjnego „Stulecie Winnych”, gdzie pojawiała się epizodycznie w każdym sezonie serialu, jednak za każdym razem wcielała się w inną postać. Pani Ałbena była również konsultantem medyczno-historycznym i uczyła m.in. Olafa Lubaszenkę, jak zagrać doktora z lat 1914-1918. Warto wspomnieć, że serial gromadził przed ekranami trzymilionową widownią.

Okazało się, że najbliższą postacią, mającą alter ego pisarki jest główna bohaterka serii „Alicja w krainie czasów” i to właśnie dlatego, autorka pojawia się na okładkach tego trzytomowego cyklu. W swojej twórczości literackiej, Ałbena Grabowska często porusza tematy ważne dotyczące kobiet i praw kobiet. W drugiej książce z serii „Uczniowie Hipokratesa”, w „Doktor Annie” pojawia się postać autentycznej pierwszej polskiej dyplomowanej lekarki Anny Tomaszewicz-Dobrskiej. Autorka wyjawiła, że ten cykl powieściowy był pewnego rodzaju misją i to właśnie tu opisała trudności z jakimi zmagali się lekarze w drugiej połowie XIX wieku, szczególną uwagę zwracając na zdeterminowanie kobiet, w walce o dostęp do wykonywania zawodu.

Każdy uczestnik spotkania miał okazję kupić książkę i otrzymać dedykację od autorki.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne książki Ałbeny Grabowskiej.

 

„- Pamiętajcie – powtarzał. – Jeśli ktoś szczęścia dla siebie nie pragnie, rozsiewa wokoło siebie smutek i rozgoryczenie. Miłość – tego chce od nas Bóg… Miłości… I kochajcie siebie. Kto siebie nie kocha, nie pokocha drugiego człowieka, podobnie jak ten, kto siebie kocha za bardzo…”

Ałbena Grabowska, Stulecie Winnych

Polecane artykuły

Back to top button