„Znajdźmy wspólny język”

Noc Bibliotek w Goczałkowie

Tegoroczną Noc rozpoczęliśmy w piątek, 4 października, o godzinie 18-tej, wspólnym czytaniem  wiersza  Wierszowiązałki  Joanny Mueller, to piękna i mądra ilustracja naszego tegorocznego hasła “Znajdźmy wspólny język” – wierszowiązałki ułatwiają nawiązywanie więzi między czytelnikami…

W akcji towarzyszyli nam też Ptyś i Bill – bohaterowie filmu na podstawie komiksu pod tym samym tytułem  w reżyserii A. Charolta i F. Magniera. Bill to rudy, niesforny spaniel, który marzy o nowym domu. Ptyś to rudowłosy chłopiec, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzą Billa i Ptysia w tarapaty. Po projekcji  rozmawialiśmy nt. przesłania filmu, bo 4 Października to również Światowy Dzień Zwierząt.

Kolejnym punktem naszej imprezy były warsztaty pn.: „Skarb w bibliotece”. Była to wyprawa w czasie, podczas której każdy miał okazję znaleźć swój własny skarb – to, co jest dla niego cenne. Scenariusz był inspirowany książką Ewy Nowak: Kot, który zgubił dom oraz Justyny Bednarek: O srebrnej łyżce wydawnictwa Egmont z serii „Poczytaj ze mną”, które otrzymała część bibliotek biorących udział w Nocy Bibliotek. Dzieci po dobraniu się w pary, losowały jeden z przedmiotów kolekcjonerskich, którego przeznaczenie miały omówić w kilku zdaniach. Były to m. in.: żelazko z duszą, pozytywka, stare zegarki kieszonkowe, stary aparat fotograficzny, radiomagnetofon kasetowy, kufle okolicznościowe i inne przedmioty z minionej epoki.

„A właśnie, że noc” – to inscenizacja w wykonaniu dzieci i gości: debata o wyższości nocy nad dniem albo dnia nad nocą, w której uczestniczą dość ekscentryczni adwersarze. Nocy bronią m.in. kałamarnica, latarnia, kret, owsiki i śmierć. Za dniem opowiadają się: ślimak, rzeka, niedźwiedzie polarne, słońce i lew. Na zakończenie bawiliśmy się przy ulubionych utworach muzycznych.

Podziękowanie i pożegnanie uczestników  Nocy… z rozdaniem pamiątkowych ekslibrisów i zakładek nastąpiło z wybiciem 21-szej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gościom za czynne włączenie się w akcję i zapraszamy  za rok.

W trakcie imprezy dzieci miały do dyspozycji  poczęstunek w formie szwedzkiego stołu.

Renata Dworak – Biblioteka Publiczna w Goczałkowie

Polecane artykuły

Back to top button