ZDROWO JEMY – ZDROWO ŻYJEMY

(ZAJĘCIA DLA DZIECI Z GRUPY „0”)

Okres przedszkolny jest  ważnym etapem kształtowania się właściwych postaw i nawyków żywieniowych, determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Sposób w jaki się odżywiamy ma też duże znaczenie dla naszego samopoczucia.  Dlatego istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne decydują o późniejszym stylu życia. Z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek z mniejszym zagrożeniem nadwagą i otyłością.

Wiedzą o tym już dzieci z „Zerówki” w Goczałkowie, biorące udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których dowiedziały się co to są produkty ekologiczne i jak je rozpoznawać, dlaczego warto je wybierać. Po obejrzeniu filmu „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, przedszkolaki żywo dyskutowały na temat swoich doświadczeń żywieniowych, po czym przystąpiły do praktyki. Przyniesione przez panią bibliotekarkę produkty, na podstawie specjalnych oznaczeń podzieliły na dwie grupy: produkty ekologiczne i pozostałe, lecz również zdrowe. Zajęcia zakończyliśmy wspólną zabawą w sklep i degustacją produktów ekologicznych.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, co ma zwiększyć  skuteczność profilaktyki. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wspólnie stosować w codziennym życiu.

Renata Dworak

 

Polecane artykuły

Back to top button