„Biblioteka – świat w jednym miejscu”

Maj to bardzo ważny miesiąc dla bibliotekarzy, bo to właśnie 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza. Dzień ten rozpoczynał trwający w całej Polsce Tydzień Bibliotek pod hasłem: „Biblioteka- świat w jednym miejscu” i obfitował w wiele wydarzeń:

10 maja odbyło się spotkanie autorskie z Arturem Guzickim – dziennikarzem, publicystą specjalizującym się w tematyce historycznej, autorem bajek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. I-IV naszej gminy. Pan Artur Guzicki przeniósł słuchaczy w czasy pierwszej wojny światowej, w ciekawy sposób opowiadał o podróżach bohatera książki – Misia Wojtka, który wędrował z wojskiem Andersa i był świadkiem walki Polski o niepodległość. Uczniowie uważnie słuchali opowieści pisarza, zadawali wiele pytań, na które autor odpowiadał. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książki wraz z imienną dedykacją i autografem.

12 maja uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II uczestniczyli w warsztatach ilustratorskich pt. „Tuwimowo”  z Magdaleną Kozieł-Nowak, która zajmuje się projektowaniem oprawy graficznej książek, jak również malarstwem, rysunkiem artystycznym i projektowaniem wnętrz. Zarówno kolorystyką, jak i tematem swoich ilustracji pani Magda chce wywołać u czytelnika dobry nastrój. Dzieci wraz z ilustratorką stworzyły pociąg z wagonami wypełnionymi swoimi marzeniami i pragnieniami. Inspiracją była „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Prace dzieci były różnorodne i kolorowe, a pomysłowość dzieci nieograniczona.

11 maja Panie z sekcji Senior w Bibliotece twórczo tworzyły zakładki do książek.

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek były dwie lekcje biblioteczne. W czwartek tj. 12 maja  bibliotekę odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Uczniowie chętnie rozwiązywali literackie zagadki, a także zapoznali się z budową książki i jej procesem powstawania.

13 maja do biblioteki zawitała grupa przedszkolna „Żabki” z Publicznego Przedszkola nr 1 w Strzegomiu. W trakcie lekcji bibliotecznej maluchy zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z jej zasobami, a także został im przybliżony zawód bibliotekarza. Nie zabrakło ciekawostek na temat powstawania książki i jej budowy. Dzieci bez trudu odgadywały bajkowe  zagadki i z wielkim zaangażowaniem wykonały scenkę na podstawie wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Zatańczyły taniec „Gąsienica Basia”, a w papierowym ogródku za pomocą pasteli narysowały warzywa. Na koniec spotkania, została puszczona iskierka na znak przyjaźni z biblioteką. Czas upłynął w bardzo miłej atmosferze.

Polecane artykuły

Back to top button