Światowy Dzień Książki 2020

Wykorzystaj moc książek do walki z izolacją - teraz jest czas na czytanie !

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. “Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją” – podkreśla w tegorocznym przesłaniu UNESCO. Z powodu pandemii koronawirusa wiele księgarń na całym świecie działa tylko w sieci, a biblioteki w tym również nasza są zamknięte do odwołania.

Aktualna sytuacja w Polsce i na świecie jest taka że wielu z nas musi wciąż przebywać w domu, to dobre chwile, by nadrobić czytelnicze zaległości. Być może takich wyjątkowych okoliczności potrzebował Światowy Dzień Książki, by świętowanie odbyło się zgodnie z literackim duchem. Bez fetowania i szampana, za to z kubkiem kakao i przy dobrej książce w domowym zaciszu.

Polska Izba Książki wystosowała do wydawców i księgarzy list, w którym powołuje się UNESCO. Pozwolimy sobie przytoczyć fragment: „Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.”.

Obchodzone dziś na całym świecie święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 roku. 23 kwietnia to ważna data w historii literatury światowej – data śmierci Cervantesa oraz urodzin i śmierci Szekspira.

Polecane artykuły

Back to top button