O WIĘKSZEGO TRUDNO ZUCHA JAK BYŁ STEFEK BURCZYMUCHA

Przedszkolaki z Goczałkowa wzięły udział w nietypowym przedstawieniu teatralnym pt.: „Stefek Burczymucha” wg wiersza Marii Konopnickiej.

Utwór  Marii Konopnickiej opublikowany w 1895 roku w zbiorze Szczęśliwy światek opowiada o chłopcu, który lubi się przechwalać i popisywać swoją rzekomą odwagą, ale gdy musi wprowadzić słowa w czyn, wtedy ogarnia go strach i przerażenie.  Zostaje ukarany za swoją pychę i zarozumiałość, kiedy bierze nogi za pas na widok polnej myszki.
Dzieci mają możliwość wejścia w jego sytuację i podjęcia za niego walki ze strachem. Gdy Stefek staje się odważny, wyrusza z dziećmi na pomoc innym bohaterom. Podpowiada im, co należy zrobić, aby oswoić swój strach. W trakcie omawiania bajkowej sytuacji, obserwujemy dziecko i jego reakcję, aby wyeliminować negatywne emocje. Bohatera, którego dzieci poznają na pierwszych z tego cyklu zajęciach, nigdy nie opuszczają pozytywne nastawienie, poczucie humoru, satysfakcja z nawet najmniejszych sukcesów oraz poczucie więzi z grupą i innymi ludźmi. Staje się on przyjacielem dzieci, który towarzyszy im w procesie oswajania strachu, lęku lub przerażenia, znajdujących ujście poprzez proces wspólnej zabawy.

Renata Dworak

 

Polecane artykuły

Back to top button