Jak możemy pomóc ptakom? – zajęcia w przedszkolu

Jedno z wiosennych spotkań poświęcone zostało zapoznaniu dzieci przedszkolnych z ptakami zamieszkującymi ziemię. To czas, aby na chwilę zatrzymać się, zauważyć i docenić piękny śpiew i kolorowe barwy żyjących obok nas zwierząt, poznać zwyczaje popularnych ptaków, takich jak: jaskółka, wróbel, szpak, dzięcioł i kukułka, a także dowiedzieć się, które ptaki są najmniejsze na świecie, a które największe, gdzie i po co budują swoje gniazda i dlaczego nie wszystkie ptaki latają. Przygotowano też kilka propozycji zabaw, m. in. zabawę ruchowo-muzyczną: „Ptasie gniazda”, rozwiązywanie zagadek, odgadywanie i naśladowanie ptasich odgłosów.

Nasze zajęcia miały zwrócić uwagę dzieci na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęcić do ich ochrony i obserwacji. Wiele ptaków chronimy, bo są rzadkie i pożyteczne, zjadają szkodniki. Zanieczyszczone środowisko, wypalanie łąk, wycinanie lasów to dla nich ogromne zagrożenia. Czy jest coś, co my możemy dla nich zrobić? Zimą będziemy dokarmiać je w karmniku. Wiosną możemy im pomóc, zakładając na drzewach budki lęgowe. Nie straszmy ich, dbajmy o nasze środowisko: oszczędzajmy wodę, nie niszczmy roślin, ptasich gniazd, nie zabierajmy piskląt. Ochrona ptaków i ich środowiska życia to bardzo ważne zadanie wszystkich ludzi. Poznajmy i szanujmy świat naszych skrzydlatych przyjaciół.

Przeprowadzone zajęcia dostarczyły dzieciom wielu wrażeń i ciekawych informacji, które z pewnością zapamiętają na dłużej.

                                                                                                              Filia w Goczałkowie

 

Polecane artykuły

Back to top button