OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Polską Izbę Czytelniczą w roku 2001. Patronką święta jest polska pisarka Joanna Papuzińska. Najważniejszym celem świętowania tego szczególnego dnia w roku jest propagowanie głośnego czytania dzieciom od najmłodszych lat, ponieważ nigdy nie jest za wcześnie, by rozpocząć swoją przygodę z magicznym światem literatury. Głośne czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo, pomaga rodzicom we wprowadzaniu pociechy w świat wartości, pomaga również w budowaniu więzi z rodzicami i nie tylko. Zalet głośnego czytania jest oczywiście o wiele więcej, dlatego wychodzimy z założenia, że święto to powinno się obchodzić codziennie.

Podobnie jak w poprzednich latach nasza Biblioteka w Strzegomiu oraz File w Kostrzy, Stanowicach oraz Jaroszowie zorganizowały święto czytania.  Dzieci wysłuchały fragmentu książki Joanny Papuzińskiej „Moja mama czarodziejka”, wiersza Marii Konopnickiej „Na jagody” oraz bajek przedstawionych w formie teatrzyku Kamishibai „O rybaku i złotej rybce” i „Królowej Śniegu”. Po przeczytaniu tekstów zorganizowaliśmy dla naszych podopiecznych zajęcia plastyczne, które w tematyce nawiązywały do wysłuchanych fragmentów.  Na koniec spotkania porwaliśmy naszych małych gości do tańca i zabaw ruchowych. Obchody Święta Głośnego Czytania uznajemy w tym roku za udane.

Filia w Jaroszowie:

Filia w Kostrzy:

Kolejna lekcja biblioteczna w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, tym razem udział w lekcji wzięli uczniowie z klas czwartych Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu:

 

Polecane artykuły

Back to top button